Materiały antykorozyjne – czym są? Rodzaje i zastosowanie

Ochrona przed korozją jest kluczowym elementem utrzymania trwałości metalowych produktów. Materiały antykorozyjne dzielimy na dwie główne kategorie, stałe zabezpieczenia antykorozyjne i czasowe zabezpieczenia antykorozyjne. W tym artykule zajmiemy się czasowymi zabezpieczeniami antykorozyjnymi. Istnieje wiele materiałów antykorozyjnych, które oferują czasową ochronę przed tym destrukcyjnym procesem. W tym artykule omówimy różne rodzaje materiałów antykorozyjnych zapewniające czasowe zabezpieczenie, wykluczając: farby, powłoki i inne stałe metody zabezpieczeń. Poznajmy produkty antykorozyjne: papier antykorozyjny VCI, folię antykorozyjną VCI, oleje antykorozyjne, folię barierową, worki z folii barierowej, pakowania próżniowe w worki z folii barierowej oraz pochłaniacze wilgoci i ich zastosowanie.

Rodzaje materiałów antykorozyjnych

Papier antykorozyjny VCI (Volatilie Corrosion Inhibitor)

Materiał antykorozyjny, którym jest Papier antykorozyjny VCI jest doskonałym nośnikiem lotnych inhibitorów korozji, substancji zabezpieczającej metal przed korodowaniem, zawiera dużą ilość inhibitorów korozji, które tworzą niewidzialną warstwę ochronną na powierzchni metalu. Używa się go do:

 1. Przechowywania metalowych części w magazynach lub podczas transportu.
 2. Ochrony elementów w branży motoryzacyjnej, takich jak śruby i nakrętki, przed korozją.
 3. Przekładka oddzielające towary podatne na korozję.
 4. Dodatkowy nośnik VCI, który uzupełnia foliowe opakowanie.

Folia antykorozyjna

Elastyczna folia antykorozyjna jako produkt antykorozyjny jest używana do pokrywania metalowych powierzchni w celu ochrony przed korozją. Zawiera mniejszą ilość VCI jednak dzięki właściwościom folia zapewnia również fizyczną barierę, dzięki czemu sprawdza się w bardzo trudnych warunkach. Jej funkcje to:

 1. Osłanianie metalowych konstrukcji lub maszyn podczas transportu i przechowywania.
 2. Ochrona konstrukcji stalowych na placach budowy w branży budowlanej.
 3. Transport morski.

Oleje antykorozyjne

Oleje antykorozyjne jako środki antykorozyjne tworzą cienką warstwę ochronną na metalu, zapobiegając dostępowi tlenu i wilgoci. Dzięki właściwościom fizycznym zapewniają również dodatkową konserwację i naoliwienie chronionych przedmiotów. Są często używane do:

 1. Zabezpieczania przedmiotów o nieregularnych kształtach.
 2. Zabezpieczania wnętrza elementów.

Folia barierowa

Folia barierowa jako materiał antykorozyjny zapobiega przenikaniu wilgoci, tlenu i innych czynników atmosferycznych do wnętrza opakowania. Dzięki niskiej przepuszczalności materiału, folia barierowa odcina drogę cząsteczkom wody do wnętrza opakowania co uniemożliwia zajście procesu korozji. Wykorzystywana przede wszystkim w:

 1. Transporcie morskim.
 2. Towarach bardzo wrażliwych na wilgoć.
 3. Ochronie przedmiotów elektronicznych przed wilgocią w branży elektronicznej.

Worki z folii barierowej

Elastyczne worki z folii barierowej jako materiały antykorozyjne są doskonałe do pakowania metalowych produktów, zwłaszcza o nieregularnych kształtach. Stosuje się je w:

 1. Transporcie morskim.
 2. Towarach wymagającym całkowitej izolacji od czynników powodujących korozję.

Pakowania próżniowe w worki z folii barierowej

Pakowania próżniowe w worki z folii barierowej tworzą szczelne opakowania, eliminując dostęp tlenu i wilgoci. Są używane w:

 1. Przemyśle elektronicznym do ochrony precyzyjnych komponentów.
 2. Przemyśle farmaceutycznym do pakowania leków i substancji chemicznych.

Pochłaniacze wilgoci

Pochłaniacze wilgoci jako produkty antykorozyjne absorbują nadmiar wilgoci z otoczenia i są umieszczane w opakowaniach lub kontenerach w celu utrzymania suchej atmosfery. Te środki antykorozyjne są niezbędne podczas pakowania próżniowego, ponieważ wyciągają wilgoć z opakowania, która znalazła się we wnętrzu przed zamknięciem worka z foli barierowej. Pochłaniacze wilgoci wykorzystywane są w:

 1. Przemyśle elektronicznym do ochrony przedmiotów elektronicznych przed wilgocią.
 2. Przemyśle spożywczym, aby zachować świeżość produktów spożywczych.

Materiały antykorozyjne – podsumowanie

Materiały antykorozyjne czasowej ochrony są nieocenione w utrzymaniu trwałości i jakości metalowych produktów. Wybór odpowiedniego materiału zależy od konkretnej sytuacji i rodzaju produktów, ale wszystkie te rozwiązania pomagają w zachowaniu wartości metalowych elementów i konstrukcji. Niezależnie jaki środek antykorozyjny zostanie zastosowany kluczowa jest aplikacja zgodna z wytycznymi producenta i odpowiedni dobór środka do zabezpieczanego towaru.

Certyfikaty
Certyfikat ochrony antykorozyjnej
Certyfikat potwierdzający pochodzenia materiałów wykonanych z drewna, uzyskanych w zgodzie z normami ekologicznymi
Certyfikat współpracy z systemem certyfikacji leśnej, której głównym celem jest promocja zrównoważonej gospodarki leśnej
Certyfikat systemu zarządzania jakością