Technologia VCI

Co oznacza skrót VCI ?

VCI to skrót od Volatile Corrosion Inhibitor – lotny inhibitor korozji. Inhibitorem nazywamy związek chemiczny, który w przeciwieństwie do katalizatora spowalnia reakcję chemiczną. W tym przypadku VCI inhibitor powstrzymuje proces korozji. Jest substancją lotną – stopniowo uwalnia się ze swojego nośnika, którym jest opakowanie antykorozyjne lub specjalny płyn, a jego cząsteczki osadzają się na zabezpieczanej powierzchni. VCI inhibitor nie wchodzi w reakcję z chronioną powierzchnią metalu, a jedynie maksymalnie hamuje reakcje elektrochemiczne, których następstwem jest korozja metalowych części. Jako substancja lotna dochodzi równomiernie do całej powierzchni nawet najbardziej złożonych elementów, a skuteczność jego oddziaływania sięga 30 cm od emitera. VCI inhibitor zaczyna efektywne działanie już po 18 minutach od zastosowania.

Technologia_VCI

Gdzie mają zastosowanie VCI inhibitory ?

Technologię VCI stosuje się w produkcji materiałów antykorozyjnych takich jak folie, papiery antykorozyjne do pakowania i płyny antykorozyjne. Dzięki temu opakowanie produktu jest jednocześnie zabezpieczeniem antykorozyjnym, co eliminuje konieczność korzystania z papierów i opakowań nasyconych olejami i trudnymi do usunięcia smarami. Inhibitor VCI działa do 24 miesięcy, skutecznie chroniąc części i podzespoły wykonane ze stali, miedzi, cynku i żeliwa, a także powierzchnie chromowane.

Technologia_VCI

Jakie zalety ma VCI inhibitor ?

Materiały antykorozyjne VCI są proste w użyciu, a ich nałożenie sprowadza się tylko do opakowania i nie wymaga specjalnych urządzeń ani kwalifikacji.

Produkty zabezpieczone w tej technologii nadają się do użytku bezpośrednio po rozpakowaniu bez potrzeby czyszczenia powierzchni. Opakowanie antykorozyjne VCI po czasowym rozpakowaniu nadaje się do powtórnego użytku i nadal pełni swoją rolę. Jest o wiele tańsze niż tradycyjne, nasycone smarami opakowanie.

Folie i papiery zawierające VCI inhibitor mogą mieć różną grubość i wytrzymałość. Nasz dział doradczy dobierze optymalne parametry opakowania do specyfiki zabezpieczanych produktów.

Papier antykorozyjny Ferrogard/ MULTIguard

Jak działa VCI inhibitor w płynach antykorozyjnych ?

Płyn antykorozyjny zawierający VCI inhibitor ma podwójne działanie – po pierwsze jako olej ściśle przylega do zabezpieczonego elementu, po drugie wydziela aktywne substancje antykorozyjne. Doskonale chroni najmniejsze pęknięcie i szczeliny i nie dopuszcza do osadzania się wilgoci. Charakteryzuje się również wysokimi właściwościami smarnymi. Płyn antykorozyjny z lotnymi inhibitorami korozji  stworzony na bazie oleju mineralnego, bez rozpuszczalnika, wosku, lanoliny ani dodatków nieorganicznych nie powoduje odkładania się osadu.

Technologia_VCI

Czy VCI inhibitory są bezpieczne dla środowiska ?

W procesie parowania VCI inhibitor nie wydziela szkodliwych substancji. Materiały nasycone lotnymi inhibitorami korozji w pełni nadają się do recyclingu. Zastosowanie tego typu ochrony przed korozją eliminuje potrzebę korzystania z jakichkolwiek środków czyszczących zarówno chemicznych jak i mechanicznych.

Pochłaniacze wilgoci

W jakich branżach stosuje się zabezpieczenia antykorozyjne z wykorzystaniem VCI inhibitorów ?

Tego typu ochrona niezbędna jest we wszystkich branżach wykorzystujących metalowe elementy, części i podzespoły. Największe zapotrzebowanie na materiały i opakowania antykorozyjne występuje w branży maszynowej, samochodowej (automotive), metalurgicznej, lotniczej i wojskowej. Zabezpieczenia z wykorzystaniem vci inhibitorów stosowane są również w magazynach, a nawet w specjalistycznych sklepach. Mają szerokie zastosowanie w transporcie, a szczególnie przydatne są w transporcie morskim, gdzie produkty narażone są na działanie wysokiej wilgotności i soli.

Papier antykorozyjny Ferrogard/ MULTIguard
Certyfikaty
Certyfikat ochrony antykorozyjnej
Certyfikat potwierdzający pochodzenia materiałów wykonanych z drewna, uzyskanych w zgodzie z normami ekologicznymi
Certyfikat współpracy z systemem certyfikacji leśnej, której głównym celem jest promocja zrównoważonej gospodarki leśnej
Certyfikat systemu zarządzania jakością