Rdza – co to jest i jak powstaje?

Rdza to potoczna nazwa produktów korozji żelaza i jego stopów, które powstają w wyniku reakcji chemicznych z tlenem i wodą. Proces ten prowadzi do degradacji metalu, osłabienia jego struktury i zmniejszenia trwałości. Rdza charakteryzuje się brunatnoczerwonym nalotem, który z czasem może doprowadzić do całkowitego zniszczenia metalowej powierzchni.

Jak powstaje rdza?

Rdza powstaje w wyniku procesu elektrochemicznego, w którym żelazo reaguje z tlenem i wodą, tworząc tlenki i wodorotlenki żelaza. Reakcja ta jest szczególnie intensywna w wilgotnym środowisku, ponieważ woda działa jako elektrolit, przyspieszając korozję. Istnieje kilka czynników przyspieszających ten proces, takich jak obecność soli, kwasów np. potu czy zanieczyszczeń atmosferycznych.

Jakie metale są szczególnie narażone na rdzę?

Nie wszystkie metale rdzewieją w takim samym stopniu. Żelazo i jego stopy, takie jak stal węglowa, są najbardziej podatne na korozję. Metale szlachetne, takie jak złoto, srebro czy platyna, są praktycznie odporne na ten proces. Aluminium, cynk i miedź tworzą na swojej powierzchni warstwę ochronną, która spowalnia korozję, jednak w odpowiednich warunkach również mogą ulegać degradacji.

Jak się pozbyć rdzy?

Rozpuszczanie rdzy można przeprowadzić za pomocą różnych metod, w tym mechanicznych i chemicznych. Mechaniczne sposoby obejmują szlifowanie, szczotkowanie druciane czy piaskowanie. Chemiczne metody polegają na użyciu kwasów, takich jak kwas fosforowy lub octowy, które reagują z rdzą i rozpuszczają ją. Niestety procesy te wpływają na strukturę metalu co może prowadzić do utraty właściwości mechanicznych skorodowanego przedmiotu, który może być nie zdatny do dalszego wykorzystania. 

Sposoby zapobiegania korozji

Zapobieganie rdzy jest kluczowe i  dla zachowania trwałości metalowych przedmiotów. Jest również dużo efektywniejsze niż usuwania rdzy z metalowych części. Istnieje wiele sposobów zapobiegania korozji, w tym:

  • Stosowanie powłok ochronnych, takich jak farby antykorozyjne czy lakiery.
  • Użycie inhibitorów korozji, takich jak oleje antykorozyjne VCI.
  • Wykorzystanie specjalnych opakowań ochronnych, np. worki antykorozyjne VCI czy papiery antykorozyjne VCI.
  • Zastosowanie metody katodowej ochrony elektrochemicznej.

Czasowe i stałe zabezpieczenia antykorozyjne

Współczesne rozwiązania pozwalają skutecznie zabezpieczać metale przed rdzą. Zabezpieczenia antykorozyjne dzielimy na dwie główne grupy. Czasowe zabezpieczenia antykorozyjne i trwałe zabezpieczenia antykorozyjne. Trwałe zabezpieczenia antykorozyjne są to wszelkiego rodzaju powłoki nałożone na metal, które tworzą wartwę ochroną między metalem a tlenem. Są nałożone na stałe i oczyszczenie metalu z takiej powłoki jej skomplikowanym procesem. Czasowe zabezpieczenia są to wszelkiego rodzaju opakowania i oleje, które zabezpieczają wrażliwe dobra w określonym czasie nie ingerując w strukturę metalu. 

Skuteczne czasowe zabezpieczenia antykorozyjne

Jedną z najskuteczniejszych metod czasowego zabezpieczenia antykorozyjnego jest technologia VCI, w której reakcja utleniania żelaza jest zatrzymana przez inhibitory korozji, które dzięki swoim właściwością chemicznym są mocniej przyciągane do powierzchni metalu niż tlen, tworząc barie ochroną pomiędzy metalem a powietrzem i wodą. Skutecznymi produktami emitującymi VCI są:

Folie antykorozyjne VCI, które emitują substancje ochronne hamujące korozję.

Worki antykorozyjne VCI, używane do przechowywania i transportu metalowych elementów.

Papiery antykorozyjne VCI, które chronią przedmioty przed wpływem wilgoci i tlenu, są doskonałym nośnikiem lotnych inhibitorów korozji.

Oleje antykorozyjne VCI, tworzące warstwę zabezpieczającą przed czynnikami atmosferycznymi, wykorzystują właściwości barierowe olei i lotne inhibitory korozji.

Rdza to nieodłączny problem w przypadku metali narażonych na działanie wilgoci i tlenu, wywołujący gigantyczne straty finansowe i materialne. Zrozumienie, jak powstaje rdza, oraz stosowanie odpowiednich środków ochronnych, takich jak folie antykorozyjne VCI czy płyny antykorozyjne VCI, papiery antykorozyjne VCI, bariery ochronne, pozwala skutecznie ograniczyć jej wpływ. Dzięki nowoczesnym metodom i odpowiedniej konserwacji można skutecznie zabezpieczyć metalowe powierzchnie i przedłużyć ich żywotność.

Certyfikaty
Certyfikat ochrony antykorozyjnej
Certyfikat współpracy z systemem certyfikacji leśnej, której głównym celem jest promocja zrównoważonej gospodarki leśnej
Certyfikat systemu zarządzania jakością